V závěru svého posledního seriálového článku minulého čísla jsem se letmo dotknul tématu společného datového uložiště, užívajícího zkratku CDE (Common Data Environment). Myslím, že toto téma stojí zato trochu víc rozvést, protože „datová“ souvislost s CAFM systémy se mi jeví daleko větší, než se na první pohled zdá.
Zamyšlení o CAFM systémech
Těch zamyšlení nad CDE ve vztahu k CAFM může být vícero. Prvním může být zamyšlení nad vznikem CDE. Že jde o relativně novou věc dokazuje i Wikipedie, která zná CDE jako zcela jinou záležitost než právě popisovanou, resp. naše popisované CDE nezná! A tak najdeme prvotní informace jen u odborníků, zabývajících se touto problematikou na svých webech. Studium těchto webů a informací na jejich stránkách, jakož i fyzická diskuse s některými odborníky na problematiku BIM a CDE, dokazuje, že CDE vzniká v souvislosti s BIM a klasifikacemi, s BIM souvisejícími a vychází také z normy ISO 19650, která jasně deklaruje i management (řízení) informací právě v BIM. Existence této normy datující se zhruba k polovině loňského roku jen potvrzuje relativní novost celého tématu, zejména v kontextu CAFM systému, existujících v naší zemí poslední dvě desetiletí. Závěr prvního zamyšlení tedy může být ten, že tvůrci norem a klasifikací k této věci přistupují jako k nové a s odkazem na další řádky zřejmě opomíjí již existující systémy se snahou o vytvoření něčeho nového ve smyslu infomačního systému nebo SW podpory v celém oboru stavebnictví.
Další zamyšlení již jde k obsahu a vlastní podstatě CDE. Použijeme-li české názvosloví – jednotné datové uložiště – jako první nás napadne, že jde o něco podobného, jako jsou cloudová uložiště, která nám dnes, víc než kdykoliv dříve, usnadňují sdílení dat. Mám na mysli aplikace typu Google disk, One Drive, Dropbox a další podobné. Že však jde o něco zcela jiného zjistíme hned, jakmile si o tématu něco přečteme. A tak nás dále napadá, že jde o DMS systém v jiné podobě, že jde o nový procesní SW. A jak postupně pronikáte do tématu a zejména pak, když si necháte nějaký konkrétní CDE předvést, zjistíte, že nejde o žádné uložiště na „nějakém“ disku, ale opravdu o počítačový systém (infomační systém, počítačový program, aplikaci…. jak kdo chce). Systém s databázovým základem, definovanými uživateli a jejich právy, vzájemnou vazbou mezi grafickými a popisnými daty, práci se statickými objekty (statickými daty), ale i daty procesními postavenými nad modelovaným a uživatelsky definovaným workflow plně podporujícím komunikaci mezi uživateli (týmy, středisky…), s řadou specifických výstupů a uživatelsky definovaných přehled. Není možné se ve svých zamyšlením nedobrat k myšlence vzniku nových CAFM systémů!
Rozdíly mezi CDE a CAFM
A tak začnete hledat rozdíly. Ano, deklarace aktuálně dostupných zdrojů jasně říká, že CDE nejsou CAFM systémy a CAFM systémy nejsou CDE, že každý má v procesu svou úlohu, myšlenkou na stavbu počínaje, přes projekt, výstavbu a provoz až k likvidaci a demolici objektu konče. Deklarace hovoří o dvou naprosto specifických zájmových skupinách a dvou jasně vymezených částech – etapách – existence stavebních objektů, tj. o projekci a výstavbě objektu a o jeho následném provozování. První etapa užívá CDE, druhá užívá CAFM a vzájemně si na časové ose existence stavby vyměňují data. A tak si dva možné proudy, které si trh vybere sám, můžeme nastínit bez ohledu na to, co říkají deklarace. Stačí k tomu selský rozum.
První proud
První proud se může týkat organizace (společnosti, instituce…), která nemá ani jedno, ani druhé. Dle zákona nebo dle rozumu se při výstavbě nebo náročnější rekonstrukci přikloní k BIM a, chce-li mít data ve svých rukou i po předání stavby do provozu, vybere si nějaký dostupný CDE systém. V něm budou narůstat data tak, jak od myšlenky přejdou k architektonickému záměru, k projektu stavby až po jeho realizaci. Budova je na světě, zkolaudovaná a organizace připravuje provoz. Dle rozumu (a možná za pár let i dle zákona) si bude vybírat (neučiní-li tak rozumně již dříve) svůj CAFM systém. Ve svém CDE pro něj má datový základ a stačí nastavit procesy provozu, správy a údržby a další procesy související se zajištěním dlouhodobé udržitelnosti objektu. Analýzou dostupných CAFM systémů ale zjistí, že podobnost již existujícího CDE a pořizovaného CAFM není malá a možná také zjistí, že v podobě svého CDE už vlastně CAFM systém má! A tak rozšíří existující workflow výstavby i do etapy provozu. Zjistí, že ušetří nemalé peníze nejen za pořízení CAFM systému, ale i plnění primárními daty a také za integrační vazby. Rozdíly, které zjistí, mu nebudou stát zato, aby si řešil systémy dva, a ještě je provazoval.
Druhý proud
Druhý proud se bude týkat organizace či instituce, která již disponuje vlastním CAFM systémem, napadají mě například některá města nebo kraje, ale také nemocnice.Dle zákona nebo dle rozumu se při nové výstavbě nebo náročnější rekonstrukci přikloní k BIM, a protože chce mít data ve svých rukou podobně, jako je tomu v případě CAFM systému, začne si vybírat nějaký dostupný CDE systém. A tak zjistí, že podobnost již existujícího CAFM systému a pořizovaného CDE není malá a možná také zjistí, že v podobě svého CAFM už vlastně CDE systém má! A tak rozšíří existující workflow provozu i do etapy výstavby. Zjistí, že ušetří nemalé peníze nejen za pořízení CDE systému, ale že naplnění daty pro BIM bude velmi efektivní i pro existující provozní systém a ušetří také za integrační vazby. Rozdíly, které zjistí, mu nebudou stát zato, aby si řešil systémy dva, a ještě je provazoval.
Vyvstává pak člověku na mysl celá řada souvisejících otázek. Proč tvůrci CDE nepřihlíželi k existujícím systémům a nerozšířili stávající CAFM systémy? Možná proto, že vidí klíčové rozdíly procesů při výstavbě a procesů provozu. Možná nenašli některé funkce v CAFM systémech. Možná zjistili, že mít něco „svého“ přispěje k posílení postavení BIM. A možná jde jenom o business a tržní příležitosti. Možná o nevědomou díru na trhu ze strany investorů, kteří si neumí dát věci do souvislostí. Možná si věci do souvislostí neumí dát víc lidí. A možná taky, že se autor tohoto článku plete a sám nezná souvislosti a problematice nerozumí. Dost velký kopec „možná“… Konzultoval jsem problematiku s několika přáteli, kteří se aktivně problematikou BIM a CDE zabývají a pečlivě vyslechl jejich argumenty, proč jsou systémy samostatné a proč by samostatnými měly zůstat a každý řešil svou vlastní problematiku ve svých vlastních etapách životního cyklu stavebního objektu. Myslím však, že trh si vybere vlastní cestu.
Směrování CDE systémů
Nicméně zde platí první otázka: „Quo vadis CDE?“ A tak nechť se čtenář nechá vyprovokovat k vlastní analýze dat a informací, které jsou na webu dostupné u tvůrců CDE systémů! Start analýzy doporučuji na webu www.najdicde.cz, doporučující hned 11 CDE systémů. Tedy ve svých počátcích CDE srovnatelně tolik, kolik je na českém trhu CAFM systémů za zhruba dvacetiletou historii. Detailnějším náhledem pak lze zjistit, že některé CDE nezůstávají v rovině stavební, ale dost jasně poskytují funkcionalitu i do roviny provozní. Odpověď na prvotní otázku tak může být: „…no přece do CAFM systémů a oblasti provozní.“
Směrování CAFM systémů
Následovat by tedy logicky měla druhá otázka: „Quo vadis CAFM systém?“ Nezaregistroval jsem žádný jiný směr než do integrace s CDE, která vlastně jen znamená nové názvosloví, neboť integrační vazby na CAD či GIS výkresy je CAFM systémům vlastní po celou dobu jejich existence a lze dokonce nalézt ještě dnes zastaralé definice CAFM systémů jako systémů pro prezentaci grafických dat. Což po letech existence těchto systémů a jejich aplikace víme, že není tak úplně pravda, resp. pravda poloviční. CAFM systémy pracují zejména s popisnými daty a sekundárně s daty grafickými. Dost možná je v myšlenkovém proudu tohle důvod, proč se na trhu objevují takřka identické systémy, neboť pro CDE jsou primárními daty data grafická. Principiálně nehraje roli, zdali v 2D nebo 3D.
Ať tak nebo tak, bude velmi zajímavé sledovat další vývoj obou systémů, neboť v oblasti inovací a prosazení se na současném trhu, a potažmo i v legislativě, hrají první housle CDE systémy. Probudí se CAFM systémy a začnou oprávněně konkurovat? Nebo se i nadále budou snažit o „spolupráci“ a zachování „hracích polí“ pro každého hráče? Uvidíme… a můžeme se za rok k tomuto tématu vrátit.
Jan Talášek, CAFM konzultant a lektor
O náš CAFM systém pečuje tým našich specialistů, který je připraven vyslechnout Vaše požadavky a společně s pracovníky provozu ATALIAN CZ připravit řešení na míru individuálně pro každého klienta. Obrátit se můžete na naše pracovníky provozu u vás nebo prostřednictvím kontaktního formuláře ZDE nebo nám napsat na cafm.cz.atal@atalianworld.com.
Máte další otázky týkající se fungování našich služeb?Ozvěte se nám a rádi vám je všechny zodpovíme.