DGNB (Německá rada pro trvale udržitelné budovy) poskytuje jeden z nejvyváženějších systémů udržitelnosti. V článku se proto podíváme, jaké jsou klíčové oblasti této certifikace, v čem se liší od ostatních druhů a jaké jsou možnosti ji získat.
Co je certifikace DGNB?
DGNB je mezinárodní certifikační standard udržitelnosti, jehož cílem je podporovat udržitelnost v zastavěném prostředí tím, že poskytuje systematický přístup k hodnocení udržitelnosti. Důležité je, že je možné certifikovat jak existující budovy, tak i nové budovy.
V praxi má DGNB dvě primární funkce:
- Slouží jako měřítko udržitelnosti, což znamená, že certifikaci DGNB je možné použít ke zdůraznění a šíření trvale udržitelného úsilí vynaloženého v jednotlivých budovách a ve stavebnictví obecně.
- DGNB funguje jako nástroj k organizování úsilí o udržitelnost ve stavebním procesu a přijímání nejvhodnějších rozhodnutí během výstavby nebo renovace individuální a jedinečné budovy nebo městské oblasti. Prostřednictvím certifikace DGNB získají zainteresované strany strukturovaný a systematický přehled všech parametrů projektu tak, jak je plánovaný a realizovaný.
Jaké benefity plynou z certifikace DGNB?
Certifikační proces umožňuje vysoký stupeň budoucí jistoty pro stavební projekty. Udržitelné budovy si zachovávají svoji hodnotu díky nižším nákladům na provoz a údržbu. Udržitelné budovy snižují například riziko neobsazenosti budov a zvyšují příjem z pronájmu. To znamená, že trvale udržitelné budovy mají vyšší tržní hodnotu a hodnotu při dalším prodeji než jiné nemovitosti. Trvale udržitelná výstavba proto zvyšuje hodnotu a zároveň snižuje náklady.
Co DGNB hodnotí?
Systém DGNB je založen na třech ústředních oblastech trvalé udržitelnosti, kterými jsou environmentální, ekonomické a sociokulturní otázky, které mají při hodnocení stejnou váhu.
Systém DGNB zohledňuje i umístění, technickou a procesní kvalitu založenou na holistickém přístupu. Na rozdíl od jiných certifikací udržitelnosti je právě tento holistický pohled na udržitelnost charakteristickým rysem certifikace DGNB. Udržitelnost z pohledu DGNB je o vysokém hodnocení jednotlivých parametrů, ale i o zabezpečení rovnováhy mezi nimi. DGNB tedy usměrňuje a podporuje přístup k výstavbě a renovaci, kde jsou tři oblasti udržitelnosti v harmonii a zabezpečují environmentální, ekonomické a sociální zisky.
Jak získat DGNB?
K tomu, aby váš projekt získal značku udržitelné kvality DGNB, je třeba splnit několik kritérií:
- Kvalita životního prostředí ve velké míře závisí na energetické účinnosti a práci s obnovitelnými materiály. Stavět udržitelně můžete jen tehdy, pokud jsou vaše zdroje trvanlivé.
- Dalším faktorem je ekonomická kvalita. Ten překrývá obavy o životní prostředí, pokud jde o energetickou účinnost: materiály s dlouhou životností a energeticky účinné komponenty pomáhají zvýšit hodnotu a prodloužit životnost vaší budovy.
- A konečně, při výstavbě se zohledňuje i proces a kvalita samotného místa.
Projekty jsou klasifikovány a odměněny jednou ze tří certifikací: platinovou, zlatou nebo stříbrnou (v případě existujících budov se uděluje i bronz).
Pokud je celkový stupeň splnění kritérií 80% a víc, je udělena platinová certifikace. Zlato vyžaduje stupeň 65 – 80%, stříbro mezi 50 a 65% a bronz mezi 35 a 50%. Certifikace se nejprve ukončí formou kontroly hodnověrnosti (předcertifikát) a následně kontrolou shody (certifikát).
Získejte certifikaci DGNB díky nám
Rozhodněte se i vy pro aplikaci trvale udržitelných principů. U nás ve společnosti Atalian vám můžeme nabídnout a aplikovat do praxe účinná energetická řešení, díky nimž vaše budova získá hodnocení potřebné na různé typy certifikací. Neváhejte nás kontaktovat a určitě najdeme řešení, které bude vyhovovat vašim požadavkům a přemění vaši budovu na trvale udržitelný prostor.
Hledáte specialisty v oblasti facility služeb?
Jsme předním hráčem na trhu Facility managementu. Ozvěte se nám a získejte nezavázanou nabídku.