Budovy jsou velkým spotřebitelem energie, materiálů, jejich údržba je nákladná a významně ovlivňují životní prostředí. Právě proto se stále větší pozornost věnuje ekologickým budovám. V čem se liší od ostatních nemovitostí?
Ekologická budova – v čem se liší?
Jde o budovu, která svou konstrukcí a provozem minimalizuje, případně úplně eliminuje negativní vliv na životní prostředí. Jinak nazývané „zelené budovy“ chrání vzácné přírodní zdroje a zlepšují kvalitu života.
Ekologická budova je environmentálně zodpovědná a efektivní při využívání zdrojů během celého svého životního cyklu: od projektování, výstavby, provozu, údržby, renovace, až po případnou demolici.
Výhody ekologických staveb
„Zelené budovy“ byly v minulosti odmítány a označovány jako příliš nákladné. V současnosti jsou však stále populárnější díky svým ekologickým, sociálním a z dlouhodobého hlediska i ekonomickým výhodám oproti klasickým budovám.
Ekologické budovy mohou účinně přispívat k dosažení globálních cílů udržitelnosti, jakou jsou změna klimatu, podpora hospodářského růstu či vytváření trvale udržitelných komunit.
Mezi jejich hlavní výhody patří:
1. Nízké náklady na údržbu a provoz
Počáteční investice do ekologických budov se sice jeví jako vyšší, ale po několika letech vede k úspoře značného množství nákladů na provoz a údržbu.
2. Kvalitnější vnítřní prostrědí
Budovy, u kterých se používají při výstavbě toxické látky, mohou jejich obyvatelům postupem času způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou například těžkosti s dýcháním. Ekologické budovy mají vliv na ovzduší v interiéru a mají dopad na zdraví obyvatel. Bezpečné a netoxické materiály použité ve stavebnictví chrání jejich zdraví a zlepšují kvalitu života.
3. Energetická účinnost
Účinnost energie a taktéž vody patří k největším výhodám „zelených budov“. Energetická účinnost vede ke snížení spotřeby uhlí. Nahrazují ho solární panely, které čerpají energii ze slunce a patří mezi obnovitelné zdroje energie.
Budovy jsou zároveň navrženy tak, aby skrz okna pronikalo do místnosti dostatečné množství přirozeného slunečního světla. Tím se šetří energie potřebná na umělé osvětlení.
Efektivní využití vody zase zahrnuje využívání vodních zdrojů způsobem, který šetří vodu a umožňuje využívat alternativní zdroje, jako například dešťovou vodu.
Jaké podmínky by měla ekologická budova splňovat?
Ve světě najdeme velké množství norem či certifikačních systémů, které se věnují trvalé udržitelnosti ve stavebnictví. Mezinárodní normou je například ISO 21931, která se zabývá udržitelností ve výstavbě, nebo ISO 14000 zaměřená na environmentální management. Mezi nejznámější certifikační systémy věnující se udržitelnosti patří certifikát LEED, BREEAM nebo certifikát DGNB.
Hlavním ambasadorem udržitelné výstavby v Česku je Česká rada pro šetrné budovy (zkratka CZGBC). Cílem rady je dohlížení na to, aby nové i rekonstruované budovy vznikaly podle udržitelných principů, což má příznivý vliv na snížení spotřeby energií, ochranu životního prostředí a minimalizaci uhlíkové stopy.
SKGBC poukazuje na tyto podmínky, které by měla splňovat ekologická budova:
Udržitelnost lokality
Ať už se chystáte postavit novou budovu nebo rekonstruovat už existující stavbu, je třeba důkladný výběr lokality a design, který integruje trvale udržitelný design. Poloha a terénní úpravy mají vliv na místní ekosystémy, dopravu a spotřebu energie. Ekologická budova by měla chránit okolní přirozený biotop a být obklopena zelení, čímž se například snižuje efekt tepelného ostrova.
Efektivnost využívání vodních zdrojů
Zlepšení energetické účinnosti budov je důležité pro zvýšení energetické nezávislosti. Ekologická budova by měla využívat obnovitelné zdroje energie, například solární energii. Taktéž by měla efektivněji hospodařit s vodou a odpadem.
Materiály a zdroje
Zelené budovy by měly využívat dlouhodobě udržitelné materiály, které jsou zároveň netoxické a bezpečné pro zdraví lidí. Zároveň by měly opětovně využívat a recyklovat materiály během celého životního cyklu.
Kvalita vnitřního prostředí
Vnitřní prostředí má vliv na zdraví, pohodlí a bezpečnost obyvatel. Ekologické budovy by měly maximalizovat denní osvětlení, zabezpečit vhodné větrání a regulaci vlhkosti a nepoužívat toxické materiály.
Vsaďte na energetické služby a management
Ekologické budovy přinášejí množství environmentálních, ale i ekonomických benefitů. Rozhodněte se i vy pro aplikaci trvale udržitelných principů. U nás ve společnosti Atalian poskytujeme snížení spotřeby energie ve vaší budově pomocí nejmodernějších technologií. Naše služby poskytují komplexní řešení v oblasti technických zařízení budov. Kontaktujte nás a společně najdeme řešení, které bude vyhovovat vašim požadavkům.
Hledáte specialisty v oblasti facility služeb?
Jsme předním hráčem na trhu Facility managementu. Ozvěte se nám a získejte nezavázanou nabídku.