Jindřich Paštika: Jsem stará škola, návrhy rád kreslím na papír
Jindřich Paštika: Jsem stará škola, návrhy rád kreslím na papír
V současné době tráví lidé pracující v kancelářích většinu času uvnitř budov, a proto hledají způsoby, jak se přiblížit přírodě. Zeleň se tak stává plnohodnotnou součástí architektury a nástrojem pro zdravější a udržitelnější způsob života.
Pro firmy, jako je ATALIAN, je odborným polem a zároveň vášní, v níž se snoubí technologie s péčí o živé systémy. Proto nás zajímalo, jak vypadá zelený projekt z pohledu člověka, který se o něj stará od prvního výhonku i v rámci každodenní údržby, nebo co dokáže promyšlený design udělat s interiérem. O své zkušenosti se s námi podělil Jindřich Paštika, provozní manažer landscapingu ve společnosti ATALIAN.
Můžete nám říct, jaké typy zelených stěn/střech ATALIAN instaluje nebo spravuje? Jsou nějaká specifika v údržbě?
Zabýváme se jak horizontálními, tak vertikálními zelenými stěnami, a to v exteriéru i v interiéru. Každá ze zelených stěn má svá specifika. Mezi ty nejnáročnější patří zelené stěny v interiéru, kdy musíme velice pečlivě sladit závlahový systém se skladbou rostlin. V exteriéru se snažíme o ekologickou udržitelnost zelených stěn, tedy náročnost zavlažování a následnou údržbu. Cílem je dostupné osazení daných ploch a finančně rozumná následná údržba. Často se jedná o velmi exponovaná místa, na kterých by za normálních okolností nic nerostlo, a to se snažíme změnit.
V čem tedy vidíte největší přínos těchto řešení pro interiér nebo městské prostředí?
Koeficient „zazelenění“ v městském prostředí je jasně dán a když si uvědomíme cenu za jeden metr stavebního pozemku, je logické, že se hledají nová místa pro zeleň na střechách a fasádách budov. Pominu-li estetickou stránku věci, vertikální stěny snižují teplotu budov, jsou útočištěm pro živočichy a obecně zvedají biodiverzitu daných lokalit. Nezanedbatelnou složkou je také zjemnění prostředí okolo nás, což vede k lepší duševní pohodě.
Lidé mají ale jistě různé požadavky. Proto nás zajímá, co nejčastěji řeší. S jakými obavami klientů se setkáváte?
V první řadě jde vždy o finanční náročnost projektu. Zelené střechy se neskládají jenom ze substrátu a rostlin, ale je to široká paleta izolací a vrstev ve spodní etáži střechy. Dalším aspektem je zatížení konstrukce staveb, kdy je třeba už při projektování počítat s budoucí zelení. Dalším bodem je následná péče. Pohybujete se ve výškách a potřebujete zahradníka s dovednostmi horolezce, a to něco stojí. Proto navrhujeme závlahové systémy. Počáteční náklad je vyšší, zato sekundární údržba vám během jednoho roku nahradí práci člověka.
„Vše začíná dotykem. Za každou rostlinou tak stojí dotyk, tvrdá práce, pozornost a cit pro detail. Právě díky těmto aspektům přináší zeleň radost a harmonii do každodenního života. Péče o ni není jen odbornou disciplínou, ale především srdeční záležitostí – jedině tak může předčit očekávání.“
Popíšete nám nějaký konkrétní projekt, na který jste hrdý? A proč?
Nedávno jsme realizovali obnovu vertikálních zelených stěn na jedné bytové budově v Praze. Původní realizace nebyla dobře provedena a pro nás to byla výzva, zda to dokážeme lépe. Jsem hrdý na členy svého týmu, že se i přes náročnost projektu nezalekli a vše provedli s profesionalitou, na které nám tak záleží.
Proč vlastně tento typ zeleně vyžaduje jinou péči než běžné květiny?
Je třeba si uvědomit, že pracujeme v pro rostliny nepřátelském prostředí. Většina lidí si do svého bytu koupí rostlinu, vybere místo, kde se jí bude dařit, a pak ji už jen zalévá. My to máme těžší. Často se potýkáme s nedostatkem světla, s klimatizací či s omezeným prostorem. Musíme brát zřetel na alergeny. Pracujeme v prostorách, kde se pohybuje spousta lidí, je tam vysoká prašnost, extrémní střídání teplot, a to už vyžaduje jisté zkušenosti. Na výsledku je to vždy znát. Doporučuji práci profesionálních floristů. Postarají se vám o vaše rostliny a ty vám pak budou dělat radost. O to jde především.
Prý veškeré své návrhy kreslíte rukou. To je v dnešní době unikátní.
Vlastně to není až tak neobvyklé. Samozřejmě existuje spousta programů, ve kterých si můžete vymodelovat cokoli, ale já jsem asi stará škola a rád používám tužku a papír. Dáte do toho něco ze sebe, představu, odstín. Při prezentaci můžete do návrhů čmárat, přizpůsobovat je potřebám klienta. Je to hravé a je to zábava.
Vzpomínáte si na moment, kdy vás nějaký zelený projekt opravdu dojal nebo vás zaskočil tím, co udělal s lidmi nebo prostorem?
Ano, vzpomínám. Před 8 lety jsem dostal poptávku na realizaci soukromé zahrady v Kamenici. Byl to svažitý pozemek v dost zanedbaném stavu. Rozhodl jsem se použít jako hlavní prvek zahrady kámen – tedy spoustu kamene, přesněji asi 50 tun. Když jsem to nechal složit u klienta, bylo vidět v jeho tváři zděšení. Asi rok po realizaci mi klient zavolal a požádal mě, zda bych se k němu nepřijel podívat. Měl jsem trochu obavy. Reakce majitelů mě vyvedla z míry. Zahrada se jim líbila svojí nevšedností a divokostí. Od té doby spolu pracujeme na dalších projektech.
Existuje nějaká rostlina, ke které máte osobní vztah? Něco, co vám připomíná zásadní zážitek ve vašem životě či dokonce dětství?
Mám moc rád stromy. Když jsem ve svých 19 letech zakládal první lesní porosty na Děčínsku, věděl jsem, že to není práce, ale poslání. Letos jsem náhodou jel kolem, a tak jsem zastavil a šel se projít pod korunami těchto stromů. Nejsem příliš citlivý, ale tohle mě dojalo – práce mých rukou, co mě kolosálně přerostla a bude tu dlouho po tom, co mé jméno bude zapomenuto. Hotový zázrak.
Máte oblíbenou rostlinu pro vertikální zelené zahrady či stěny? A proč?
Jasným favoritem je rostlina Nephrolepis. Je to interiérová kapradina, kterou můžete vidět v naší kanceláři na Brumlovce. Je jemná, ve výrazné světle zelené barvě. Myslím, že v zelených stěnách je to jedna z největších parádnic.
Existuje nějaké místo či projekt, u něhož si říkáte, že byste se rád podílel na jeho zvelebení zelení?
Jsou to vlastně všechna místa. 😊 Tuto práci dělám většinu svého produktivního života. Jsem profesně postižen. Pokaždé, když vidím nějaké místo bez zeleně, napadá mě spousta nápadů a v hlavě už je realizuji.
Ve vaší profesi se věci neustále a poměrně rychle mění. Kam se podle vás vývoj v oblasti údržby zeleně ubírá? V čem vidíte budoucnost?
To je otázka, o které bych mohl mluvit hodiny. Ve zkratce – naše klima se mění, počasí je stále turbulentnější a nedá se predikovat jako dříve. Mění se skladba rostlin. S globálním oteplováním se na náš trh dostávají teplomilnější rostliny, které tu bez problémů prospívají. Je také vyvíjen tlak na biodiverzitu, už to není jenom o estetičnu, ale i o trvalé udržitelnosti. Zakládáme luční louky, stavíme hmyzí hotely, ptačí budky. Sázíme suchomilné rostliny. Začínáme si uvědomovat hodnotu vody, a tím, jak krajinu stále více zastavujeme, hledáme kousky přírody. Zeleň jako mnoho dalších odvětví podléhá módním trendům a každý rok se objeví něco nového. Věřím, že budoucností našeho oboru je větší respekt k přírodě, k ochraně prostředí, ke snížení náročností údržeb, zkrátka takový návrat k začátkům.
Jakou radu v péči o zeleň byste poskytl nám nebo komukoli jinému na závěr?
V naší zemi je každý zahradníkem. Někdy, když vidím, co lidé vytvoří, je mi smutno. V první řadě bych tedy začal respektem k přírodě. Je dobré na chvíli se zastavit, popřemýšlet o tom, co chcete udělat, než vezmete do ruky pilu. Poraďte se s profesionály, využijte našich zkušeností. Nejsem to jenom já, je to celý náš tým, který se podílí na úspěšné práci. Bez něj by to nešlo. Věřte mi, že se vám to vyplatí.
Co jsou zelené střechy a zelené stěny?
Zelené střechy jsou pokryté vegetací a půdním substrátem. Mohou být buď extenzivní (nízká vrstva půdy, nenáročná údržba), nebo intenzivní (hlubší substrát, vhodný třeba i pro pěstování zeleniny nebo stromů). Naopak zelené stěny, často označované jako vertikální zahrady, se stávají živým obrazem na fasádách nebo v interiérech.
Interiér versus exteriér
Zatímco vnější instalace musí odolávat rozmarům počasí, interiérové stěny se soustředí na mikroklima uvnitř. Zlepšují tak vlhkost vzduchu, pohlcují prach a snižují hluk. Dobře navržená zelená stěna dokáže nejen zútulnit kancelář nebo vstupní halu, ale i pozitivně ovlivnit zdraví lidí v budově, zejména to psychické.
Zdroj: https://www.developmentnews.cz/3d-flip-book/development-news-facility-manager-3-2025-hotels/