Stavební standard WELL, známý také jako certifikace WELL, byl zaveden s cílem zajistit, aby budovy sloužily jako zdravé prostředí, ve kterém můžeme žít, pracovat a setkávat se. Co ale přesně spadá pod tento stavební standard? A jaký je rozdíl ve srovnání s nejznámější zelenou certifikací LEED?
V kancelářích tráví zaměstnanci většinu svého času
Pobyt v interiéru se v posledních letech značně prodloužil. Zejména lidé v městských aglomeracích tráví valnou část svého dne v uzavřených prostorách administrativních budov. Vnitřní prostředí tak významně ovlivňuje celkové zdraví a duševní pohodu zaměstnanců.
Mezi faktory, které negativně ovlivňují zdraví, štěstí i produktivitu pracovníků, řadíme například dlouhodobé sezení na místě, špatnou kvalitu vzduchu, nedostatek přímého denního světla a podobně.
Co je stavební standard WELL?
WELL, který byl uveden na trh v roce 2013, byl prvním stavebním standardem zaměřeným výlučně na lidské zdraví a pohodlí. Byl vytvořen ve spolupráci s předními vědci, lékaři, architekty a lídry v oblasti wellness.
Stavební standard WELL je v současnosti předním nástrojem pro zlepšení zdraví a pohody v budovách po celém světě. Jedná se o systém založený na měření a monitorování prvků zastavěného prostředí, které ovlivňují zdraví a pohodu zaměstnanců.
WELL měří vztah mezi lidmi a budovou, včetně kvality vzduchu a vody, množství přirozeného světla, kvality zvuku a dalších zásad týkajících se toho, jak lidé využívají a interagují s prostorem, který obývají.
Klíčové oblasti, na které se stavební standard WELL zaměřuje, jsou:
- vzduch
- voda
- světlo
- zvuk
- materiály
- výživa
- fitness
- pohodlí
- mysl
- inovace
Jak získat certifikaci WELL?
Interiérové prostory mohou získat certifikaci WELL dosažením definovaného skóre v každé z výše uvedených kategorií. Certifikace WELL zahrnuje předložení projektové dokumentace a následný audit přímo na místě. Jeho výsledkem může být udělení stříbrného, zlatého nebo platinového standardu.
Klíčové rozdíly mezi certifikací LEED a WELL
Certifikační program LEED je celosvětově nejpoužívanějším systémem hodnocení zelených budov. Kritéria se zaměřují na celkový vliv budovy na životní prostředí. Mezi klíčové prvky certifikace LEED patří optimalizace energetické účinnosti, snižování uhlíkové stopy, předcházení znečištění a udržitelné postupy hospodaření s vodou.
O certifikaci WELL můžeme říct, že začíná tam, kde končí certifikace LEED. Zatímco LEED je více o efektivním využívání energie/zdrojů a šetření účtů za energie, stavební standard WELL motivuje k tvorbě kvalitnějšího pracovního prostředí a zdravějšího životního stylu.
Certifikace WELL se zaměřuje na celkový vliv již hotové budovy na lidské zdraví a pohodu. Certifikované budovy WELL splňují určité standardy kvality vzduchu, vody, výživy, světla, kondice, pohodlí i mysli. Celkově tak zlepšují pohodu lidí uvnitř. Zaručují se například za testování a úpravy vody, kontrolu mikrobů a plísní, čistící protokoly a podobně.
Investovat do kvality se vyplatí
WELL je mnohem víc než jen stavební standard. Jedná se o filozofii stavění ekologičtějších a zdravějších budov, které ovlivňují své obyvatele. Aplikace trvale udržitelných principů se v dnešní době z dlouhodobého hlediska vyplatí.
U nás ve společnosti Atalian poskytujeme různá energetická, technická i sociální řešení, díky kterým vaše budova získá hodnocení potřebná pro různé typy certifikací. Neváhejte se na nás obrátit a poradit se, jaká řešení promění vaši budovu na udržitelný prostor vhodný pro dlouhodobé fungování.
Hledáte specialisty v oblasti facility služeb?
Jsme předním hráčem na trhu Facility managementu. Ozvěte se nám a získejte nezavázanou nabídku.